Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 4 مهر 1396 - 07:55:28 ق.ظ

در همایش پیشگیری و مقابله با جعل اسناد و مدارک دولتی مطرح شد: کاهش 44 درصدی جعل اسناد مالکیت

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در همایش پیشگیری و مقابله با جعل اسناد و مدارک دولتی با تشریح اقدامات ساختاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از کاهش جعل در حوزه اسناد مالکیت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان؛ رضا طالبی زاده در همایش پیشگیری و مقابله با جعل اسناد و مدارک دولتی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام محرم الحرام و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و با اشاره به آمار ارائه شده از سوی اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری مبنی بر کاهش 44 درصدی جعل اسناد مالکیت گفت: با تدابیر اتخاذ شده سازمان ثبت اسناد و املاک جعل سند مالکیت کاداستری بسیار سخت شده است.

وی افزود: یکی از اقدامات مهم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حرکت از ثبت سنتی به سوی ثبت نوین است و هم اکنون بیش از 85 درصد خدمات این سازمان به صورت الکترونیکی ارائه می گردد که تاثیر زیادی بر کاهش جعل اسناد دولتی داشته است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به سامانه تصدیق اصالت اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی ادامه داد: مراجعین می توانند با داشتن شناسه سند و رمز تصدیق و با مراجعه به سامانه فوق کلیه اسناد صادره را از حیث اصالت بررسی نمایند.

وی در ادامه با اشاره به سامانه استعلام الکترونیک گفت: در حال حاضر پاسخگویی به استعلامات به صورت الکترونیکی و در کوتاه ترین زمان و حداکثر در 48 ساعت صورت می گیرد، در حالی که این فرآیند سابقا به صورت دستی صورت می گرفت و هفته ها به طول می انجامید و در این مدت جاعلین اقدام به جعل اوراق استعلام می زدنند.

این مقام قضایی در تشریح سامانه آرشیو الکترونیک اظهار داشت: یکی از اقدامات موثر برای کاهش تخلفات حذف فیزیک پرونده برای جلوگیری از سرقت و جعل اوراق ثبتی می باشد و در راستای این امر اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اسکن بیش از 11 میلیون برگ سند موفق شده حجم نیاز به اسناد کاغذی را به شدت کم نماید و از این طریق مانع سرقت و جعل اوراق موثر در پرونده ها شده است.

وی در انتها با شاره به اینکه ارتباط زیاد ارباب رجوع و کارمندان مفسده خیز است گفت: با الکترونیکی شدن خدمات ثبتی میزان ارتباط کارکنان اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان و ارباب رجوع کاهش یافته و در نتیجه میزان فساد نسبت به سنوات گذشته به شدت کم شده است.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است