Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 16 آبان 1396 - 12:06:11 ب.ظ

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان مطرح کرد: ساماندهی 4 کانون بحرانی در حاشیه شهر کرمان

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در جلسه شورای پیشگیری از وقع جرم استان کرمان از ساماندهی 4 کانون بحرانی در حاشیه شهر کرمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، رضا طالبی زاده در جلسه شورای پیشگیری از وقع جرم استان کرمان که با حضور علیرضا ساوری مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، رئیس کل دادگستری و اعضای شورا برگزار شد، از ساماندهی 4 کانون بحرانی در حاشیه شهر کرمان خبر داد.

وی افزود: بر اساس مصوبات کار گروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد استان از مناطق حاشیه ای در معرض خطر آسیب شهر کرمان، چهار منطقه شناسایی شده که نقشه های آن ها توسط اداره راه و شهرسازی به اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان تحویل و وارد بانک جامع املاک شده و پلاک های تشکیل دهنده ثبتی مناطق مورد نظر نیز مشخص و پس از تثبیت سند مالکیت آن ها صادر گردیده است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان رتبه نخست در تثبیت مالکیت اراضی ملی در دو سال گذشته را کسب کرده‌ایم اظهار داشت: تنها راه پیشگیری از حاشیه نشینی و مبارزه با تصرف غیرقانونی اراضی دولتی (زمین خواری) تثبیت مالکیت اراضی ملی می باشد.

وی ادامه داد: بیشترین آسیب ما در اراضی داخل در حریم شهرها است که متولی آنها سازمان راه و شهرسازی است و با تعامل تمامی دستگاه های قضایی و اجرایی استان این معضل نیز حل خواهد گردید.

این مقام قضایی خاطر نشان کرد: ادارات ثبت اسناد و املاک از ابتدای سال 94 موظف شده اند در مدت زمان 5 سال تمام اراضی و مستغلات را تثبیت نمایند و بر اساس ماده 9 قانون حد نگار، کلیه دستگاه های مرتبط با حوزه زمین و مسکن نیز می بایست ظرف مدت 2 سال مستندات خود را در اختیار ادارات ثبت قرار می دادند.

وی گفت: در حال حاضر با گذشت مدت زمان 32 ماه از شروع قانون حد نگار؛ به دلیل اینکه نقشه های اراضی دولتی توسط دستگاه های متولی امر زمین و مسکن به اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان ارائه نگردیده و یا فاقد استانداردهای لازم بوده، روند تثبیت اراضی دولتی به کندی صورت می گیرد که با توجه به وسعت اراضی ملی و دولتی نیاز به تامین اعتبار جهت تهیه نقشه این اراضی می باشد.

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: هم اکنون توسعه حاشیه نشینی در مرکز استان کرمان بطور کامل متوقف شده است و در سال 95 یک هزار و 500 هکتار از اراضی دولتی در حاشیه شهر کرمان به دولت برگشت داده شد.

وی افزود: از سال 93 به بعد در زمینه مقابله با حاشیه نشینی اقدامات مؤثری انجام شد و مقامات قضایی، اجرایی، انتظامی و امنیتی در کنار هم با این پدیده مقابله کردند.

موحد بیان کرد: ما برای مقابله با حاشیه نشینی هزینه پرداخته‌ایم از جمله این هزینه ها مدیران ارشد استان بارها به دلیل شکایات متعدد به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی رفته‌اند.

همچنین در این جلسه مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به اینکه قوه قضاییه زیر بار این همه پرونده خفه شده است اظهار داشت: در سال گذشته 15 میلیون 273 هزار پرونده در دستگاه‌ قضایی کشور ثبت شده و این امر نشان می دهد قوه قضاییه بیشترین خسارت را از عدم اجرای قانون می بیند. 

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است