Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 5 دی 1396 - 07:53:14 ق.ظ

در سالروز زلزله بم صورت پذیرفت: کمک مالی کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم به کارکنان واحد ثبتی سرپل ذهاب

به مناسبت فرارسیدن چهاردهمین سالروز زلزله بم کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم با اهدای کمک های مالی به کارکنان واحد ثبتی سرپل ذهاب، مراتب همدردی خود را اعلام داشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان از بم؛ محمد امیری خواه رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم ضمن خبر کمک مالی کارکنان آن اداره به همکاران خود در شهر زلزله سرپل ذهاب گفت: در ساعت 5:26 بامداد 5 دی ماه 1382 زلزلهای با قدرت 6.6 ریشتر شهر بم و مناطق اطراف آن را در مدت زمان 12 ثانیه لرزاند و بیش از 26 هزار قربانی و هزاران نفر بی خانمان بر جای گذاشت.

وی ادامه داد: خاطرات تلخی که مردم از زلزله سال 1382 داشتند با شیرینی، همدلی و نوع دوستی مردم اقصی نقاط کشور اسلامیان همراه شد و صحنه هایی بی نظیر از انسانیت و مهربانی را به جهانیان نشان داد و در همین راستا همکاران اینجانب در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم برآن شدند که با اهدا میزانی از درآمد خود به مبلغ 70 میلیون ریال به مردم زلزله زده سرپل ذهاب سهمی در آرامش و آسوده خاطر بودن مردم این منطقه داشته باشند.

امیری خواه در ادامه در خصوص وضعیت اراضی و املاک شهرستان بم اظهار داشت: بر اساس آمار رسمی 90 درصد از ساختمان ها و مستغلات شهر بم در زلزله دچار تخریب 100 درصدی شده و مطابق قانون می بایست کمیته ای متشکل از نمایندگان ادارات ثبت اسناد و املاک و بنیاد مسکن و شهرداری در موقع آواربرداری در محل حضور داشته باشند تا مرز پلاک های ثبتی دقیقا مشخص شود که این امر در بم صورت نپذیرفت و باعث شد تا مشکلات عدیده ای در شناسایی مرز پلاک های ثبتی به وجود بیاید.

رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم با بیان اینکه دیوارهای خشتی و گلی قدیمی و تخریب شده در زلزله، گاها تا 2 متر عرض داشته اند و پس از بازسازی عرض آنان به 10 سانتی متر تقلیل یافته و نیز زوایای شکستگی دیوارها نسبت به گذشته تغییر کرده است، خاطر نشان کرد: پس از زلزله تعداد زیادی از خانه باغ های شهر بم تغییر کاربری داده اند و تمامی این موارد تثبیت اراضی و مستغلات این منطقه را با مشکل مواجه ساخته است.

وی گفت: خوشبختانه در زلزله سال 82 پرونده ها و اوراق ثبتی آسیب ندیده اند و این امر سبب شده تا روند تثبیت مالکیت اراضی ملی و مستثنیات شهرستان بم تسریع یابد.

امیری خواه در خصوص عملکرد اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم ادامه داد: سهمیه اعطایی اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم در زمینه تثبیت اراضی ملی در سال 95؛ 30 هزار هکتار بوده در صورتیکه در این زمینه 323 هزار و 983 هکتار تثبیت مالکیت شده است و این اداره موفق گردیده درصد پیشرفت تثبیت اراضی ملی را به 1079 % بیش از سهمیه افزایش دهد که این امر در نوع خود کم نظیر است.

وی با اشاره به اینکه در هشت ماهه نخست سال جاری تعداد 312 پرونده در واحد اجرای اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم تشکیل شده است، گفت: کارکنان این واحد ثبتی با سعی و تلاش و راهنمایی های مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان موفق شده اند در هشت ماهه نخست سال جاری بیش از 7 میلیارد ریال درآمد واریزی به خزانه داشته باشند.

رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم بیان داشت: در هشت ماهه نخست سال جاری قریب 90 میلیارد ریال از مطالبات بانک های دولتی و خصوصی وصول شده و این میزان در هشت ماهه نخست سال گذشته نزدیک 5 میلیارد ریال بود که بیانگر رشد 18 برابری وصول مطالبات بانک ها در شهرستان بم نسبت به مدت مشابه سال گذشته می باشد.

وی ضمن بیان این امر که علیرغم انتزاع واحد ثبتی فهرج از اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان بم، در هشت ماهه نخست سال جاری تعداد 2876 سند مالکیت تک برگ صادر شده است، اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته سعی داریم عملکردی بیش از سهمیه های تعیین شده از سوی اداره کل ثبت اسناد و املاک داشته باشیم.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است