Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   دوشنبه 2 بهمن 1396 - 01:20:51 ب.ظ

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان خبر داد: کاهش میزان تخلفات دفاتر اسناد رسمی

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در گردهمایی سردفتران و دفتریاران شهرستان کرمان از کاهش میزان تخلفات صورت گرفته در دفاتر اسناد رسمی در 10 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان؛ رضا طالبی زاده در گردهمایی سردفتران اسناد رسمی و دفتریاران شهرستان کرمان ضمن بیان مزایای اسکن سوابق دفاتر اسناد رسمی ادامه داد: وجود سامانه های الکترونیکی در دفاتر اسناد رسمی باعث شده است تا میزان بروز جرائم و تخلفات کاهش چشمگیری یابد.

این مقام قضائی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم نکات حقوقی نحوه تنظیم اسناد رسمی را نمی دانند، گفت: سران دفاتر اسناد رسمی بر اساس وظیفه قانونی و اخلاقی می بایست ارباب رجوع را از تمامی موارد مندرج در سند رسمی مطلع نمایند. 

وی ضمن بیان لزوم دقت سران دفاتر در احراز اصالت اسناد ارائه شده توسط مراجعین ادامه داد: طبق قانون سردفتر موظف است به طرق مختلف اصالت اسناد ارائه شده به دفترخانه را احراز نماید و  سپس نسبت به تنظیم سند جدید اقدام کند.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در خصوص اختلافات بین دفاتر اسناد رسمی و مراکز تعویض پلاک در نقل و انتقال خودرو ادامه داد: کاغذ سبز صادره از سوی راهنمایی و رانندگی به عنوان سند مالکیت اتومبیل قلمداد نمی گردد و می بایست در هنگام انتقال رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی سلسله ایادی نقل و انتقالات رعایت شود.

وی از سران دفاتر اسناد رسمی خواست حق و حقوق دفتریاران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی را بر اساس قانون و به صورت کامل پرداخت نمایند.

طالبی زاده ضمن بیان اینکه حضور بازرس در دفترخانه ها از اهم الزامات قانونی می باشد، خاطر نشان کرد: بازرسانی که برای بازرسی به دفترخانه ها می روند بایستی با تجربه و آگاه به مسائل حقوقی باشند تا بتوانند ضمن راهنمایی های لازم به سردفتران به کاهش میزان تخلفات نیز کمک نمایند.

وی ادامه داد: در انتخاب بازرسان نیز باید دقت لازم از سوی کانون صورت پذیرد و بازرس از میان افرادی انتخاب شود که از سلامت کاری بیشتری برخوردار است و در این بین اگر فرد بازرس مرتکب تخلف شود با شدت بیشتری با وی برخورد خواهد شد.

این مقام قضائی با بیان اینکه بر اساس قانون، کانون سردفتران و دفتریاران وظیفه نظارت و پیگیری مشکلات کلیه دفاتر اسناد رسمی استان را دارد، عنوان کرد: کانون سردفتران و دفتریاران می تواند با برگزاری جلسات ادواری و نظارت دقیق جلوی بسیاری از معضلات حقوقی را بگیرد.

وی گفت: در راستای صیانت از حقوق مردم اهتمام این اداره کل بر آن بوده با سردفتران و دفتریاران متخلف، قاطعانه برخورد شود و در این زمینه آراء متعددی صادر گردیده و در مواردی منجر به سلب صلاحیت سردفتر نیز شده است.

شایان ذکر است در انتهای این مراسم مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان طی جلسه پرسش و پاسخی، ضمن بررسی مشکلات دفاتر اسناد رسمی به سوالات مطرح شده از سوی سردفتران پاسخ داد. 

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است