Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   پنجشنبه 3 اسفند 1396 - 11:19:47 ق.ظ

با حضور مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان و اعضای هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان بررسی شد: کارشناسی در پرونده های اجرائی واحدهای اجرای ادارات ثبت استان

در دیدار مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان و اعضای هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان موضوع کارشناسی در پرونده های اجرائی واحدهای اجرای ادارات ثبت استان بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان؛ رضا طالبی زاده در دیدار با اعضای هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان که در محل دفتر مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان برگزار شد ضمن بیان اینکه نقش کارشناسان رسمی دادگستری برای صدور آراء پرونده های مطرح در ادارات اجرای اسناد رسمی مهم است، خاطر نشان کرد: باید تعرفه ارزیابی های صورت گرفته توسط این کارشناسان بر اساس قانون و به گونه ای باشد که حق ارباب رجوع و کارشناس تضییع نشود و کارشناسی ها نیز باید بطور دقیق و صحیح انجام شود.

این مقام قضائی با اشاره به اینکه در اکثریت پرونده های اجرایی حضور کارشناس رسمی دادگستری برای ارزیابی قیمت املاک و مستغلات ضروری است ادامه داد: وجود کارشناس در سیستم های قضائی و شبه قضائی یک ابزار مهم برای اجرای عدالت است و کوچکترین اشتباه و تخلف از سوی کارشناسان باعث گسترش بی عدالتی در جامعه می شود. 

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در خصوص نقش کارشناسان رسمی دادگستری در برقراری عدالت ادامه داد: چنانچه کارشناسان رسمی دادگستری با دقت و صحت بهای املاک و مستغلات مورد مزایده را ارزیابی کنند از اطاله دادرسی جلوگیری خواهد شد و حق هیچ کدام از طرفین پرونده تضییع نمی گردد.

وی تاکید کرد: اعضای هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان با نظارت بر عملکرد کارشناسان این کانون، باید مسیر گسترش عدالت را هموار نمایند.

طالبی زاده با اشاره به تجربیات قضائی خود در دادگستری خاطر نشان کرد: بیش از 80 درصد مبنای صدور احکام دادگاه ها در پرونده های حقوقی بر اساس گزارشات ارائه شده کارشناسان به قضات صادر می شود و از اینرو استفاده از کارشناسان درستکار نقش بسزایی در احقاق حق و گسترش عدالت دارد.

شایان ذکر است در ابتدای جلسه رئیس و اعضاء هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان دیدگاه های خود را بیان کردند.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است