Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 09:52:41 ب.ظ

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان مطرح کرد: لزوم استفاده از ظرفیت صدا و سیما برای تحقق اهداف ثبت نوین

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در دیداری که به مناسبت هفته قوه قضائیه در محل صدا و سیمای مرکز کرمان برگزار گردید بر لزوم استفاده از ظرفیت صدا و سیما در جهت تحقق اهداف ثبت نوین تاکید نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، رضا طالبی زاده در این دیدار با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در حوزه خدمات ثبتی، عدم آگاهی مردم از این خدمات را یکی از چالش هایی برشمرد که سازمان ثبت با آن مواجه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر قریب 45 درصد از پرونده های قضائی مربوط به موضوع زمین و مسکن است و ساماندهی حوزه زمین و مسکن به کاهش قابل توجه پرونده های قضائی خواهد انجامید.

طالبی زاده از قانون حدنگار (کاداستر) به عنوان یکی از مهمترین قوانین در راستای ساماندهی بحث زمین و مسکن نام برد که از ابتدای سال 94 در حال اجراست و مقرر گردیده تا پایان سال 98 کلیه اراضی دولتی و غیردولتی جانمایی و تثبیت و سند مالکیت کاداستری صادر شود.

وی افزود: در استان کرمان با تعاملی که با محوریت اداره کل ثبت اسناد و املاک میان ادارات متولی زمین و مسکن صورت گرفته توانسته ایم عملکرد خوبی در تثبیت اراضی ملی داشته باشیم و در همین راستا اداره کل ثبت استان کرمان در سه سال متوالی رتبه اول را در کشور کسب نموده است، لیکن آگاهی بخشی به مردم و برخی نهادها در خصوص این قانون و الزام موجود در آن می تواند تا حد زیادی به روند اجرایی آن کمک نماید.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان ریشه برخی معضلات حقوقی در جامعه از قبیل روی آوردن مردم به اسناد عادی و قولنامه دستی و همچنین تنظیم اسناد وکالتی برای فروش املاک را که زمینه کلاه برداری را فراهم می نماید در عدم آگاهی کافی مردم به مسائل حقوقی و مقررات ثبتی دانست که با همکاری صدا و سیما می توان این نقیصه را بر طرف نمود.

وی از اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری و اداره اجرای اسناد رسمی به عنوان حوزه های دیگر خدمت رسانی به مردم در سازمان ثبت نام برد که خدمات این ادارات برای شمار زیادی از مردم به طور کامل تبیین نگردیده است.

وی دفاتر اسناد رسمی را به عنوان پیشخوان بزرگ و گسترده ای جهت انجام امور ثبتی و معاملات مردم معرفی نمود که هر روز با حجم کثیری از مراجعات روبرو هستند که در این حوزه نوآوی های قابل توجهی صورت گرفته است.

این مقام قضائی در پایان با اشاره به حجم گسترده خدمات ثبتی و عدم اطلاع کافی مردم از این خدمات، اطلاع رسانی در این خصوص را امری ضروری برشمرد که رسانه ها و در راس آن صدا و سیما می توانند نقش مهمی در انجام آن داشته باشند.

در ادامه این دیدار مدیر کل صدا و سیمای مرکز کرمان ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته در اداره ثبت اسناد و املاک در راستای خدمت رسانی به مردم، با اشاره به ظرفیت موجود در صدا و سیما برای انعکاس اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک و اطلاع رسانی به مردم، این مهم را از رسالت های کاری این سازمان برشمرد و برای اطلاع رسانی در این خصوص اعلام آمادگی نمود.

وی تهیه مستند از اقدامات صورت گرفته در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان و ایجاد طرح های ویژه برای خدمت رسانی به مردم و تبلیغات خبری در این خصوص را به عنوان پیشنهاد در این خصوص ارائه داد. 

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است