Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   شنبه 2 تیر 1397 - 07:24:46 ق.ظ

نشست خبری مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان

نشست خبری مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان به مناسبت هفته بزرگداشت قوه قضائیه با حضورخبرنگاران نشریات و خبرگزاری ها برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، رضا طالبی زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر و نقش بی بدیل شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی به کمبود اعتبار برای اجرای قانون کاداستر اشاره کرد و افزود: اقدام در راستای تثبیت مالکیت ها، گام مهمی در جذب سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی استان کرمان است و اختصاص اعتبار برای اجرای قانون کاداستر موجب درآمدزایی بیشتر برای استان خواهد گردید.

وی افزود: در استان کرمان در مجموع 17 میلیون هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی وجود دارد که از ابتدای اجرای طرح کاداستر تاکنون 15 میلیون و 800 هزار هکتار در سیستم کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان جانمایی و میزان 10 میلیون و 250 هزار هکتار از اراضی نیز تثبیت مالکیت و سند کاداستری برای آنها صادر شده است که از این حیث استان کرمان با اختصاص بیش از یک سوم از عملکرد تثبیت کل کشور به خود، حائز رتبه اول کشور گردیده است.

این مقام قضایی خاطر نشان کرد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در سال گذشته در حوزه عملکردی کاداستر شهری رتبه چهارم کشوری را پس از کلان شهرهای تهران، اصفهان و شیراز به خود اختصاص داده است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان به اجرای شبکه ملی موقعیت یابی یکپارچه مالکیت ها (شمیم) نیز به عنوان یکی دیگر از اقدامات مهم اداره کل ثبت استان در سال 96 اشاره و بیان کرد: با استفاده از 54 دستگاه روور و 13 ایستگاه ثابت ماهواره ای نصب شده در محل ادارات ثبت استان، در حال حاضر برداشت نقاط اراضی با دقت بسیار بالایی انجام می شود و میزان خطا در نقشه برداری به کمتر از 3 سانتیمتر رسیده است.

وی یکی از مهمترین اهداف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را جلوگیری از حاشیه نشینی و مبارزه با زمین خواری عنوان نمود و اعلام داشت با اجرایی شدن مصوبات کارگروه پیش بینی و پیشگیری از بافت های ناکارآمد شهری موفق شدیم در سال 96 در 4 نقطه شهر کرمان اقدامات موثری در جلوگیری از حاشیه نشینی انجام دهیم.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان بیان کرد: سردفتران اسناد رسمی و ازدواج و طلاق نیز به عنوان پیشخوان خدمات ثبتی در سطح جامعه نقش قابل توجهی در تحقق نظم اجتماعی و اقتصادی جامعه ایفا می کنند که در این بخش نیز با تحولات انجام شده و گذر از شیوه های سنتی ارائه خدمات ثبتی به شیوه های نوین گام های مثبت و رو به جلویی در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان برداشته شده است.

وی در تشریح تحولات صورت گرفته در راستای ارائه خدمات در دفاتر اسناد رسمی اظهار کرد: با الکترونیکی شدن دفاتر سردفتران و دفاتر گواهی امضا، گام بزرگی در تحقق ثبت نوین و همچنین جلوگیری از هرگونه جعل و کلاهبرداری برداشته شد و در سال گذشته مجموعاً 633 هزار و 303 فقره انواع اسناد شامل رهن، اجاره، صلح، بیع و غیره توسط 210 دفترخانه اسناد رسمی در سطح استان صادر و تحویل متقاضیان شده است.

طالبی زاده با اشاره به فعالیت 120دفترخانه ازدواج و 38 دفترخانه طلاق در استان کرمان گفت: در سال گذشته تعداد 23 هزار و 969 مورد ازدواج و 5 هزار و 669 مورد طلاق نیز در دفاتر ازدواج و طلاق استان صورت گرفت و در این حوزه شاهد کاهش 6 درصدی ازدواج و 0.05 درصدی طلاق در سطح استان بوده ایم.

وی تاکید کرد: بیشترین ازدواج مربوط به کرمان با 4 هزار و 742 مورد و بیشترین طلاق نیز مربوط به کرمان با 1 هزار و 454 مورد بوده است.

وی به انجام مستمر بازرسی ها از دفترخانه ها اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته 200 بازرسی از دفترخانه های استان کرمان انجام شده که در نتیجه آن 50 مورد تخلف سردفتران به دادگاه انتظامی سردفتران ارجاع شده که در مجموع 18 مورد به انفصال موقت منجر شده است. 

این مقام قضائی ادامه داد: در اداره اجرای اسناد رسمی کرمان در سال گذشته در مجموع 5 هزار و 399 پرونده اجرایی تشکیل شد که نسبت به سال 1395 رشد 18 درصدی داشته است.

وی تصریح کرد: در حوزه وصول مطالبات بانک ها نیز در سال گذشته 104 میلیارد تومان از مطالبات معوق بانک ها واصل شد که نشان دهنده نقش مهم ادارات ثبت در وصول حقوق و مطالبات دولتی و عمومی است که این میزان در مقایسه با سال قبل از آن 66 درصد رشد داشته است.

این مقام قضائی با اشاره به اینکه اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری نقش بسیار مهمی در رونق اقتصادی جامعه در سال 96 که بعنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده بود ایفا کرده است، افزود: صدور کارت بازرگانی، پلمب دفاتر تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله وظایف اداره ثبت شرکت ‌ها و موسسات غیرتجاری استان کرمان است.

وی ادامه داد: در سال گذشته در مجموع 1 هزار و 1170 شرکت تجاری و غیر تجاری به ثبت رسیده و 169 شرکت تجاری و موسسه غیر تجاری در استان کرمان منحل شده است.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در در ادامه از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان به عنوان یکی از ادارات و سازمان های درآمدزای این استان یاد کرد و افزود: این اداره در سال گذشته 274 میلیارد و 910 میلیون و 316 هزار و 638 ریال درآمدزایی برای دولت داشته است.

وی با اشاره به افتتاح ساختمان اداره ثبت منطقه 2 کرمان و همچنین افتتاح واحدهای ثبتی فهرج و عنبرآباد در سال 96 اظهار کرد: فرایند احداث ساختمان در شهرستان های رفسنجان و سیرجان در حال اجرا می باشد و ساختمان های جدیدالاحداث این ادارات به زودی افتتاح می شوند.

طالبی زاده ادامه داد: در حال حاضر در پنج شهرستان استان کرمان ادارات ثبت اسناد و املاک فاقد ساختمان ملکی بوده و در پنج شهرستان نیز بدلیل نبود ساختمان مناسب و امکانات لازم، موفق به راه اندازی ادارات ثبت اسناد نشده ایم.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در پایان با اشاره به مزایای ثبت املاک در ادارات ثبت و مزیت های اسناد کاداستری نسبت به اسناد دفترچه ای از عموم مردم این استان خواست، جهت اخذ سند مالکیت از طریق قانون تعیین تکلیف و تبدیل اسناد دفترچه ای به اسناد کاداستری به ادارات ثبت در سراسر استان مراجعه کنند.


 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است