Menu

جزئیات خبر

نسخه چاپي

زمان مخابره :   سه شنبه 5 تیر 1397 - 08:06:32 ب.ظ

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان تشریح کرد: مشکلات ناشی از تنظیم وکالت در اراضی وقفی

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در دیدار مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان مشکلات موجود ناشی از تنظیم وکالت نامه در انتقالات مربوط به اراضی وقفی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، رضا طالبی زاده در جلسه ای که با حضور مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در محل دفتر مدیر کل ثبت استان برگزار گردید ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام و المسلمین تدینی به عنوان مدیر کل اوقاف استان، مشکلات موجود ناشی از تنظیم وکالت در اراضی وقفی را تشریح نمود.

وی گفت: سند وکالت، سند بیع نیست و خریداران باید دقت نمایند در هنگام خرید املاک و مستغلات سند انتقال قطعی تنظیم شود و از ادارات متولی امر زمین و مسکن استعلامات لازم صورت پذیرد.

طالبی زاده ادامه داد: بر اساس قوانین ثبتی، دولت فقط کسی را که ملک به اسم او در دفاتر املاک سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده و یا کسی را که ملک مزبور به صورت رسمی به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر الکترونیکی املاک به ثبت رسیده باشد، مالک خواهد شناخت و افرادی که بر اساس وکالتنامه های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی اقدام به خرید و فروش املاک و مستغلات می نمایند به عنوان مالک رسمی شناخته نمی شوند.

وی گفت: به علت عدم آگاهی مردم، خرید و فروش املاک و از جمله املاک وقفی با تنظیم وکالتنامه به یک رویه تبدیل شده و بعضاً این وکالتنامه ها با تفویض های متعدد دست به دست می شوند که این امر مشکلات عدیده حقوقی از قبیل جعل وکالت نامه و یا انجام معامله معارض که از آن به عنوان فروش مال به دو یا چند نفر یاد می شود، به وجود می آورد.

این مقام قضائی خاطر نشان کرد: در صورتی که موکل فوت کند سند وکالت باطل است و وکیل یا وکلای تفویضی هرگونه اقدامی راجع به ملک مربوطه انجام دهند با مشکل مواجه خواهند شد.

 در ادامه این جلسه مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان ابراز امیدواری کرد: با همکاری و تعامل سازنده شاهد صدور بیش از پیش اسناد مالکیت موقوفات و آبادانی اماکن متبرکه در استان باشیم.

 
.ذکر منبع در استفاده از مطالب و تصاویر الزامی است